Expozice představuje leteckou historii, jednak jako součást historie techniky a lidského poznání vůbec, jednak ve vztahu k atraktivnímu a rozšířenému koníčku – plastikovému modelářství. Právě prostřednictvím modelů je zachycen vývoj letectví, nechybějí ukázky významných letounů s poukazem na známé výrobce letadel ve světě i u nás, ani perličky z historie letectví, rekordy a zajímavosti či vysvětlení modelářské technologie. Expozici doplňují reální svědkové letecké minulosti ze sbírkových fondů TMB, například výstroj a výzbroj letadel, motory, padák, vrtulník.
VíceElektronové mikroskopy, které byly od 50tých let 20. století vyvíjeny v Ústavu přístrojové techniky ČSAV v Brně a vyráběny v brněnském závodu Tesla, ukazuje muzeum v místech, kde se nacházela jejich výroba. Dva z nich budou předváděny ve funkčním stavu. V expozici je pamatováno i na interaktivitu návštěvníků.
VíceExpozice vysvětluje princip vodních motorů, jejich typů a využití, včetně problematiky kavitací, regulace chodu turbín, vodních děl s turbínami souvisejících a jejich výroby. Část expozice je věnována významnému vynálezci spjatému s brněnským prostředím, rakouskému Němci Viktoru Kaplanovi.
VíceExpozice nabízí pohled do historie a produkce význačných výrobců motorových vozidel na Moravě, kterými jsou Tatra Kopřivnice, Zbrojovka Brno, Wikov Prostějov a někteří drobní výrobci (například brněnská firma Hrček a Neugebauer známá z přestaveb dražších osobních vozidel na hasičské speciály).
VíceOddělení dokumentace tyflopedických informací (dříve Oddělení pro slepeckou historii) navazuje na tradici brněnského Slepeckého muzea založeného PhDr. Josefem Smýkalem. Součástí expozice je zvuková knihovna, archiv a knihovna publikací tištěných v několika typech reliéfní latinky a Braillova písma, které jsou po domluvě k dispozici ke studiu.
VíceExpozice představuje řemeslo staré více než šest tisíc let a ukazuje opomíjenou krásu zdánlivě chladného odlitku, který nás doprovází doslova na každém kroku. Popis základních slévárenských postupů doplňuje experimentální kovolitecká dílna umožňující ukázat formování a odlévání.
VíceExpozice je zaměřena na vývoj nožířského řemesla od doby kamenné až po současnost. Zabývá se zejména produkcí a užíváním řezných nástrojů u nás – v českých zemích a na Slovensku.
VíceExpozice je zaměřena převážně na stroje vyrobené a pracující v moravském regionu na přelomu 19. a 20. století, období největšího rozmachu výkonných parních strojů a používání prvních parních turbín.
VíceExpozici tvoří dílny hodináře, knihaře, zámečníka, krejčího, ševce a holiče, v souladu s hlavním záměrem přenést návštěvníka do atmosféry meziválečného Brna ji doplňuje koloniál s pražírnou kávy, zubařská ordinace, hospoda či instalace části pavlačového domu a bytu.
VíceExpozice představuje sbírku mechanických hracích strojků charakteristických emotivní zdobností, precizní hodinářskou i uměleckou řezbářskou prací a jemnomechanickým zpracováním materiálů.
Více