Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Volný čas > Tipy na výlety v okolí > Lhotky

LhotkyPůvodně samota Lhotky byla založena podobně jako sousední (1,5 km) samota Nové Dvory roku 1746. Od roku 1885 patří Lhotky do katastru obce Hostěnice. Na Lhotkách stával panský dvůr, později tam majitelé panství Lichtensteinové postavili myslivnu a hájenku a r. 1842 budovu, která sloužila lesním dělníkům jako ubytovna. Naposled je koupil hajný Josef Čapek. V posledních letech vzniklo na Lhotkách rekreační středisko, kde je asi 50 chat. Myslivnu s přilehlou zahradou a polem koupily v roce 1977 Královopolské strojírny na zřízení rekreačního střediska pro své zaměstnance, nyní má objekt už dávno jiného majitele. 

Na hájence je pamětní deska, která připomíná pohnuté dny z II. Světové války : Dne 10.04.1945 došlo u myslivny na Lhotkách k přestřelce mezi partyzány a německými důstojníky, při které byl zraněn průvodce partyzánů František Polák a sovětští důstojníci Kuzněcov a Ševcov. František Polák na následky zranění zemřel.

Na Lhotky se dostaneme lesní asfaltkou z obce Březina (2 km) nebo polní cestou z obce Bukovinka (1 km). Lhotkami prochází červená a modrá turistická značka.